Warto wiedzieć ....                                       

 
Prawidłowa postawa ciała, lokomocja i funkcje ruchowe, które kształtują się wraz z rozwojem dziecka uzależnione są od wielkości podstawowego napięcia mięśniowego.

Dzieci z prawidłowym napięciem mięśniowym( tzw. Normotonią), cechuje symetryczna postawa ciała, liniowe ustawienie barków i bioder, a także osiowe ustawienie kończyn dolnych. Niektóre z dzieci mieszczące się w szeroko pojętej normie mają obniżone centralne napięcie mięśniowe ( lokalizuje się ono w obrębie tułowia) oraz nieco zwiększone lub zmniejszone w częściach dystalnych ciała ( kończyny górne i dolne).

Wielkość napięcia mięśniowego oraz prawidłowy jego rozkład w istotny sposób wpływają na rozwój wzorców ruchowych i posturalnych.

Nieprawidłowości w tym obszarze mogą wiązać się z powstawaniem wad postawy ciała (np. asymetrią posturalną, płaskostopiem, koślawością kolan i stóp) oraz często ujawniającymi się w okresie przedszkolnym trudnościami grafomotorycznymi dziecka, które zależą od prawidłowej stabilizacji łopatek i całej obręczy barkowej.

Wszelkie odchylenia od normy związane z zaburzoną integracją napięcia mięśniowego sprzyjają pojawianiu się mechanizmów kompensacyjnych w postawie ciała u dziecka. Wiek przedszkolny to okres, w którym łatwiej niż w wieku szkolnym podlegają korekcji wszystkie nieprawidłowości postawy czy dysfunkcje motoryczne.

Cechy obniżonego napięcia mięśniowego, które mogą zaobserwować rodzice u dziecka w wieku przedszkolnym:

- ciągle otwarte usta, cicha mowa, trudności z gryzieniem, wady wymowy

- asymetryczne ustawienie linii barków lub łopatek

- głowa nie ustawiona w symetrii ciała( pochylona w przód lub w bok)

- koślawość kolan i/lub stóp (kolana i kostki wewnętrzne stóp ustawiają się w kierunku środka ciała)

- przeprosty w stawach kolanowych i łokciowych

- preferowanie siadu W ( siad z miednicą między stopami)

- trudności z unoszeniem samej głowy, zarówno w leżeniu na brzuchu jak i na plecach

- okrągłe lub płaskie plecy

- częste garbienie się,  tzw. leniwa postawa ciała

- wysokie ustawienie barków ( chowanie głowy w barkach)

- duży, wypukły brzuch

Znacznie obniżone napięcie posturalne związane z uszkodzeniem struktur Ośrodkowego Układu Nerwowego

daje obraz wielu dysfunkcji, zarówno w postawie ciała jak i lokomocji i wymaga systematycznego, często długotrwałego usprawniania ruchowego dziecka.                                                                            

                                                                

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        mgr Iwona Gajda

                                                           fizjoterapeuta neurorozwojowy NDT - Bobath