Nauczyciel: mgr Joanna Stanisławska, mgr Beata Święch

linia6.jpg

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na rok szk. 2020/21

 

 

W Y D A R Z E N I A 

Dzień Dziecka 

Wita nas słoneczny ranek, tyle dzisiaj niespodzianek, dziś jest święto wszystkich dzieci .....

  

" Dzień Mamy i Taty"

Dzień Mamy i Taty to bardzo ważne dla nas święto. Przygotowywaliśmy się do niego bardzo długo, nie zawsze wszystko się udawało, ale dobry humor nas nie opuszczał. Aż nadszedł wreszcie ten dzień .......

  

 

"Dzień Ziemi"

W ramach przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi Żabki nauczyły się jak dbać o naszą planetę by stać się jej przyjaciółmi.

  

"Czyste i brudne powietrze"

W ramach kampanii MOGĘ POKONAĆ SMOG Żabki podczas zabaw badawczych poznały czym jest powietrze, wykonały uśmiechniętą chmurkę nad łąką. Zamieniły się w samochody i dmuchały w "rurę wydechową" czyli słomkę pokazały czym jest smog w naszym otoczeniu. Przekonały się jak ważne jest abyśmy oddychali czystym powietrzem.

  

"W marcu jak w garncu"

Choć na dworze pada śnieg do Żabek zawitała wiosna. Pożegnaliśmy panią Zimę, założyliśmy wiosenny ogródek i czekamy z niecierpliwością co nam wyrośnie .....

  

 

 "Dzień kolorowej skarpetki"

Żabki założyły dziś skarpetki nie do pary - symbol  Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji wykonaliśmy kolorowe, papierowe skarpetki różnymi technikami, nauczyliśmy się co to jest para. Pokazaliśmy, że różni nas tak niewiele, jak nasza niepasująca skarpetka, ale wszyscy chcemy być akceptowani i traktowani z szacunkiem.

  

 "W świecie emocji"

II moduł projektu "Mały miś w świecie wielkiej literatury" poświęcony był rozwijaniu inteligencji emocjonalnej dzieci. Poznawaliśmy różne emocje, uczyliśmy się jak pozbyć się złości, co to jest radość i jak być dobrym kolegą. Jednak najwięcej radości przyniosły nam zajęcia pt. "Lusterko pełne emocji", czyli jak widzimy siebie nawzajem....

  

"Coś z niczego"

W lutym uczyliśmy się żyć ekologicznie i wykorzystywać surowce wtórne. Podczas zajęć plastycznych zrobiliśmy gąsienice z wytłoczek po jajkach, pingwinki i zegar z rolek po papierze toaletowym, na którym uczyliśmy się odczytywać godziny.

  

"Bal karnawałowy" 

W środę 27 stycznia odbył się w naszej grupie bal karnawałowy. Były tańce- łamańce, zabawy, pląsy i konkursy sprawnościowe, nie zabrakło również Kaczuszek i tradycyjnej Ciuciubabki. Tańczyliśmy solo i parami z podskokami i obrotami - słowem była zabawa i działo się ....

 

"Zima, zima, zima......."

Nie straszny nam śnieg i mróz, wesołe zabawy cieszą wszystkich dużych i małych.

 

"Wizyta Mikołaja"

           Żabki odwiedził dziś Mikołaj, zostawił nam list z zadaniami do  wykonania,  a w nagrodę podarował piękne prezenty.

 

"Dzień Pluszowego Misia"

         25 listopada Żabki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Były zabawy muzyczne, ruchowe, prace plastyczne i próbowanie tego co niedźwiadki lubią najbardziej - słodkiego miodku.

"Zdrowy tydzień"

         "Zdrowy tydzień" w grupie Żabki to: zdrowe odżywianie, ruch i radzenie sobie w sytuacji choroby. Nasze przedszkolaki przypomniały sobie i utrwaliły zasady zdrowego stylu życia.

 

„Kto ty jesteś ?     Polak mały…..”

          W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do Ojczyzny, wpajamy szacunek do polskich symboli narodowych. Pamiętajmy, że „małe” lekcje patriotyzmu składają się w jedną ogromną całość, w patriotyczną i pełną szacunku postawę małego, dumnego z Ojczyzny Polaka!

 

Książki dzieciństwa

          Żabki realizują projekt edukacyjny „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, którego celem jest kształtowanie kompetencji czytelniczych i wprowadzenie dzieci w świat literatury poprzez zabawy, piosenki i twórczość plastyczną .

W październiku realizowaliśmy I moduł projektu „Książki dzieciństwa”.  Czytaliśmy wspólnie ulubione książki, poznaliśmy „smocze humory”, bawiliśmy się w teatr a razem z Dyziem  oddawaliśmy się słodkim marzeniom. Popołudnia umilały nam paluszkowe bajki pana Kręcika i pana Wiercika.

Za nasze starania uzyskaliśmy certyfikat od wydawnictwa MAC Edukacja potwierdzający nasze uczestnictwo w projekcie.

 

„Każda zabawa jest dobra, jeśli tylko potrafisz się w nią bawić”

                  Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują czasu na nudę, która staje się pretekstem do swobodnej zabawy. To przestrzeń dla rozwijania dziecięcej wyobraźni i kreatywności, a także nawiązywania relacji. Dlatego w naszym przedszkolu oprócz ciekawych zajęć zawsze będzie czas na tzw. swobodną zabawę dzieci.  Sami zobaczcie w naszej galerii, jak to wygląda na co dzień.

 

 

"Gimnastyka to podstawa, to jest bardzo ważna sprawa…”

             Ruch jest naturalną potrzebą dziecka a odpowiednia aktywność ruchowa jest niezbędna dla zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego,  motorycznego i  społecznego każdego dziecka. Zabawy ruchowe wprowadzają w radosny nastrój i dobre samopoczucie, dając dziecku możliwość odreagowania negatywnych emocji.

Przedszkolaki z gr. “Żabki” bardzo chętnie biorą udział w ćwiczeniach gimnastycznych, które są dostosowane są do ich potrzeb i możliwości. Dzieci poprzez liczne ćwiczenia ogólnorozwojowe, równoważne, rozmachowe,  rozwijają i doskonalą sprawność ruchową a przede wszystkim zaspokajają przy tym  ogromny w tym wieku „głód ruchu”.

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

           20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

     Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały kółkami do celu, chodziły z jajkiem na łyżce oraz zmagały się z balonami, które na końcu ozdobiły, zgodnie z własnymi pomysłami. Radość i  śmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.

 

" Ruch to zdrowie"

        Wrzesień powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Żabki spędzały więc dużo czasu w ogrodzie przedszkolnym poznając nowy plac zabaw. 

       Zabawa na świeżym powietrzu ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju naszych pociech. Dziecko nie tylko wzmacnia mięśnie, ale uczy się także kontrolować swoje ciało, poznaje jego ograniczenia, zdobywa umiejętności koordynowania i planowania własnych ruchów i siły. Na zjeżdżalni pokonuje lęk przed wysokością. Najważniejsze jest jednak to, że sprawia wszystkim wiele radości.