Adaptacja

czyli jak oswoić dziecko i siebie z przedszkolem

Adaptacja przedszkolna to niezwykle ważny etap w życiu dziecka i jego rodziców. Otwiera ona małemu człowiekowi drzwi do nowego świata, do przestrzeni, w której stanie się samodzielny, w której zawrze przyjaźnie możliwe, że na całe życie, w której nauczy się bawić w grupie, pozna otaczający go świat, pokona swoje trudności i przygotuje się do szkoły.

Adaptacja stoi u progu wszystkich tych doświadczeń. Pozytywne zakończenie tego procesu pozwoli dziecku rozwinąć się społecznie, emocjonalnie i poznawczo.

Co zrobić by pomóc swojemu dziecku w tym ważnym czasie?

Rodzicu!

Adaptacja = Bezpieczeństwo

 

Dziecko zakończy etap adaptacyjny, czyli pożegna się z Tobą bez płaczu i chętnie uda się do grupy rówieśniczej, kiedy poczuje się bezpiecznie i uzyska od Ciebie pełną aprobatę dla własnej potrzeby rozwoju.

 

Adaptacja = Pozytywne myślenie

 

Twoje dziecko jest wspaniałym obserwatorem. Wie kiedy jesteś nieprzekonany do nowej placówki czy nauczyciela. Wyczuwa Twoją niepewność i negatywne emocje. Zamiast smutnej miny na pożegnanie dodaj mu siły i z pewnością w głosie obiecaj, że po nie wrócisz. Żegnaj się krótko i zdecydowanie. Swoje ewentualne wątpliwości omawiaj z wychowawcą w odpowiednich warunkach, nigdy przy dziecku. Masz prawo czuć się źle, czuć niepokój i smutek. Nie powinieneś jednak  okazywać tych emocji przy dziecku. Jeśli nie radzisz sobie z nowa sytuacją, zawsze możesz poradzić się psychologa przedszkolnego, który w pierwszych dniach września służy swoją pomocą. 

 

Adaptacja = czas na przystosowanie

Pamiętaj, że Twoje dziecko ma prawo przystosowywać się do nowych warunków w swoim, indywidualnym tempie. Nie porównuj go z żadnym innym dzieckiem widzianym w szatni. Adaptacja to proces. Nie zaczyna się 1 września i nie kończy ostatniego dnia miesiąca. Miej cierpliwość i okazuj dziecku pełne zrozumienie jego uczuć i emocji związanych z nową sytuacją. Nie pytaj je, jak minął dzień. Jeśli będzie gotowe samo zacznie opowiadać, śpiewać piosenki i przynosić kolorowanki.  Zapewniaj o swojej miłości. Adaptacja zakończy się w dniu, kiedy dziecko zrozumie, że obecna sytuacja to coś naturalnego i koniecznego.

 

Adaptacja = stopniowe przystosowanie

Rozpocznij adaptację przedszkolną dużo wcześniej. Przygotuj dziecko na rozłąkę przez powierzanie go odpowiedzialnym osobom: wujostwu, dziadkom itd. Już wtedy gruntujesz w dziecku przekonanie, że zawsze po nie wracasz, a właśnie świadomość, że nie jest porzucone jest podstawą prawidłowego przebiegu procesu adaptacyjnego. Pamiętaj również, żebyś był słowny. Dziecko nie ma poczucia czasu, nie wie co to godzina 14 czy 15.30. Mów, że odbierzesz je po obiedzie czy podwieczorku. Spełniaj swoje obietnice. Tato, jeśli obiecujesz, że dziś Ty odbierzesz dziecko z przedszkola, to nie może to być Mama. Dziecko może poczuć się rozczarowane.

Dbaj o jego samodzielność. Pozbądź się pieluchy, smoczka i butelki. Samodzielność dodaje dziecku pewności siebie i lepiej odnajduje się ono w grupie rówieśniczej.

Jeśli masz możliwość, spróbuj przystosować już w wakacje plan dnia na wzór planu dnia przedszkolnego: posiłki, drzemka. Te same pory czuwania i odpoczynku pozwolą dziecku na lepszą aktywność w stresującej sytuacji, jaką jest rozpoczęcie edukacji przedszkolnej.

 

A PRZEDE WSZYSTKIM....

ADAPTACJA TO WSTĘP DO PRZEPIĘKNEJ PRZYGODY DLA WASZEGO DZIECKA.

ZMIANY ZAWSZE NIOSĄ ZE SOBĄ TRUDNOŚCI I KRYZYSY.

WARTO PATRZEĆ DALEJ.

ZAKOŃCZONA ADAPTACJA PRZEDSZKOLNA TO SZCZĘSLIWY I CIEKAWY ŚWIATA MŁODY CZŁOWIEK!